Historia : Lokalizacja : Aktualności : Galeria : Przewodnicy: Linki : Kontakt

Sezon turystyczny 2007

Działalność programowa Ośrodka w roku 2007 rozpoczęła się dosyć nietypowo a konkretnie od ratowania zbiorów przed zalaniem wodą. Jesienią 2006 wystąpił problem z zaworem odcinającym wodę ze schroniska do naszej chatki. Dzięki determinacji kol. Józka Woźnicka, który w marcu już tego roku zorganizował całą akcję "ratunkową" łącznie z fachowcem od spraw wodnych sytuacja została opanowana. Cześć i chwała!
14 kwietnia nastąpił dzień oczekiwany przez grupę kandydatów na przewodników naszego muzeum. Ubrani w organizacyjne stroje 14 osób z rąk kustosza i szefowej Podkomisji Kultury i Historii Turystyki Górskiej otrzymało identyfikatory przewodnickie.
10 maja nieoczekiwanie zaskoczyła nas smutna wiadomość, Bośkoc odszedł na "wieczny dyżur". Okazało się, że obecność kustosza w kwietniu była jego pożegnaniem z Baranią Górą i z wszystkim tym, co stworzył. Nadal trudno pisać i pogodzić się z tym faktem, więc zapraszam do lektury:
Bośkoc odszedł na "wieczny dyżur".
Podziekowanie.
Pisali o Bośkocu także przyjaciele z Krakowa.
Działalność Ośrodka jednak musiała istnieć dalej, więc, zabrano się do realizacji wcześniej wytyczonych zadań i tak 26 maja postawiono maszt przy Ośrodku, na którym to przez cały sezon podczas pełnienia dyżurów powiewała flaga organizacyjna naszego Towarzystwa według zaleceń przewodniczącego KTG ZG PTTK. Odrestaurowano kapliczkę "Baraniogórskiej Panienki" a także wyremontowano i pomalowano ogrodzenie wokół Ośrodka oraz część okien na zewnątrz.
W dniu 15 września przyjmowaliśmy nietypowych gości czyli uczestników seminarium odbywającego się w ramach Collegium Feng Shui Człowiek-Przestrzeń-Czas w Krakowie z samym mistrzem Feng Shui Howardem Choy (chiń. Cai Hong) i Lidią Szarek na czele. Zaszczytu zapoznania gości z naszym Muzeum dokonał Jacek Urban. Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowego wpisu. Przedstawiciele szkoły zapraszają na oficjalną stronę Collegium Feng Shui Człowiek-Przestrzeń-Czas gdzie można się dowiedzieć coś więcej o tej formie studiowania przestrzeni.
Z inicjatywy kol. Karola Lipowczana oraz kol. Xseni Popowiczc 22 września odbył się "Wieczór wspomnieniowy o Bośkocu". Spotkanie to było zarazem okazją do wielu innych spotkań. m.in. posiedzenie Podkomisji Historii i Kultury Turystyki Górskiej PTTK na którym został powołany nowy kustosz BOKTG Eugeniusz Gnacik oraz została podjęta uchwała o nadaniu w 2008 roku Ośrodkowi imienia Andrzeja Dziczkańca - Bośkoca. W dniu następnym odbyło się "Integracyjne śniadanie" w którym wzięli udział przedstawiciele COTG, naszego Ośrodka oraz zaproszeni goście.
Muzeum wzbogaciło się także o nowe eksponaty które podarowali Basia i Daniel Stopka za które bardzo dziękujemy. W ostatnim dniu przed zamknięciem sezonu odwiedził Ośrodek przedstawiciel zarządcy beskidzkich schronisk, spółki "Schroniska i Hotele PTTK Karpaty", pan Henryk Kurek.
Programowa działalność Ośrodka to jednak obsługa ruchu turystycznego.Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego w sezonie trwającym od maja do października zwiedziło ok. 3280 turystów indywidualnie i w grupach. Wśród zwiedzających odnotowaliśmy gości z Francuskich Pireneji, Holandii, Austrii, Dani, Irlandii, Szwecji, Niemiec, Węgier a nawet z dalekiej Kolumbii oraz jak co roku ze Słowacji i Czech o czym świadczą pozostawione pamiątkowe wpisy w Księdze Gości. Przewodnicy obsługując zwiedzających odbyli 68, przeważnie dwuosobowych dyżurów: Eugeniusz Gnacik - 24, Gabriela Gnacik - 16, Przemek Beliniak - 15, Józef Woźnicka, Wanda Woźnicka - 10, Janina Olejniczak, Jacek Urban - 9, Adrian Wyskowski - 5, Asia Koścień, Basia Stopka, Daniel Stopka - 4, Kasia Gorzak, Magda Hajduga, Rafał Hajduga, Mirek Musiał - 2 i Karol Lipowczan - 1.
Wszystkim przewodnikom serdecznie dziękuję i liczę na jeszcze lepszą współpracę w przyszłym sezonie.
Kustosz Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego -
Eugeniusz Gnacik "Młody"


Od 26 maja nad Ośrodkiem powiewały barwy PTTK.


Odrestaurowana kapliczka "Panienki Baraniogórskiej".


W tym sezonie kapliczkę wyposażono w iluminację świetlną.


Trwały prace przy renowacji okien.


Podarowane eksponaty "AGD" przez Basie i Daniela.


Jak co roku zaszczyca nas swoją obecnością Zdzisław Gasz (były mieszkaniec starego schroniska na Przysłopie) pozostawiając pamiątkowy wpis.


Pamiątkowe zdjęcie.
Od lewej stoją: Paweł Kasprzyk (Lubawka), Eugeniusz Gnacik "Młody", Zdzisław Gasz (obecnie Jelenia Góra), Józek Woźnicka.


Odwiedziny przedstawiciela zarządcy beskidzkich schronisk, spółki "Schroniska i Hotele PTTK Karpaty", pana Henryka Kurka z Bielska - Białej.


Sezon dobiegł końca, więc po dobrej współpracy z gospodarzami schroniska PTTK na Przysłopie trzeba było wznieść toast - oczywiście gorącą czekoladą Milki.
Od lewej siedzą: Asia Rabsztain, Gabrysia Gnacik oraz Bartek Kalinowski i Edyta Kołodziejczyk - gospodarze schroniska.

Napisz do nas