Historia : Lokalizacja : Aktualności : Galeria : Przewodnicy: Linki : Kontakt

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BARANIOGÓRSKIEGO OŚRODKA KULTURY TURYSTYKI GÓRSKIEJ "U ŹRÓDEŁ WISŁY" NA PRZYSŁOPIE POD BARANIĄ GÓRĄ W SEZONIE TURYSTYCZNYM - 2009

Tradycyjnie działalność programowa Ośrodka w roku 2009 rozpoczęła się w pierwszy majowy weekend a zakończyła w dn. 25 października 2009. W tym okresie Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego zwiedziło ok. 2500 turystów indywidualnie i w grupach - wg dziennika dyżurów indywidualnie zwiedziło 1424 osoby, grupowo 1062 osoby, co razem wynosi 2486 osób. Wśród zwiedzających odnotowaliśmy gości z Niemiec, Słowacji, Czeskiej Republiki, Litwy i Turcji. Przewodnicy obsługując zwiedzających odbyli 74, przeważnie dwuosobowych dyżurów. W czasie trwania sezonu, Ośrodek czynnie uczestniczył w życiu turystycznym w rejonie Baraniej Góry organizując wspólnie z gospodarzami sąsiedniego schroniska PTTK imprezy o charakterze turystycznym dla przebywających w schronisku kolonistów. Przewodnicy podczas dyżurów udzielali informacji o stanach szlaków, czasach przejść, doradzali, jakie wybrać warianty tras, za co, turyści byli bardzo wdzięczni, pozostawiając swoje podziękowania w prowadzonej księdze pamiątkowej. Muzeum, w trakcie sezonu licznie także odwiedzały grupy kursantów szkolących się na przewodników beskidzkich m.in. z SKPB "Harnasie" z Gliwic, SKPB z Lublina oraz SKPB z Łodzi.Społecznie na rzecz Ośrodka przepracowano 96 godzin i były to prace mające na celu utrzymywanie porządku wokół budynku, szczególnie w znaki dała się zima, więc trzeba było reperować na wiosnę całe ogrodzenie budynku. Obowiązki turystyczne w tym roku rozpoczęły już w dn. 3 stycznia, kiedy podczas zimowej wizytacji Ośrodka zapowiedziała się grupa z Torunia, a przyprowadzili ją gospodarze schroniska. Zima na dobre w rejonie Baraniej Góry zawitała w tym roku dopiero pod koniec stycznia i na dzień 21 lutego zostało zaplanowane przez organizatorów "blachowanie" nowych przodowników turystyki górskiej. Organizatorami najbardziej zimowego "blachowania" byli Baraniogórski Ośrodek Turystyki Górskiej oraz Komisja Turystyki Górskiej PTTK O/Bytom. Jak dowodzi historia, nie było to pierwsze "blachowanie" na Baraniej Górze.
Na rozpoczęcie oficjalnego sezonu turystycznego 2009 na Przysłopie czekała niecodzienna niespodzianka - gospodarze schroniska zaprosili zespół "Duch Dwooch" z Wrocławia, który wprowadził swoja muzyką w trans nawet beskidzkie knieje.
W dniu 18 lipca, Ośrodek był gospodarzem audycji Polskiego Radia Euro, prowadzonej na żywo dla słuchaczy z całej Polski. Audycja nosiła nazwę "W górę rzeki" i miała na celu promowanie najciekawszych miejsc znajdujących się wzdłuż biegu Wisły. Sprawnie i kompetentnie wywiadów dla Radia Euro udzielili dyżurujący w tym dniu przewodnicy Adrian i Ireneusz Wyskowscy, a wspomagał ich swoja wiedzą sam kustosz honorowy Karol Lipowczan.
W dniu 3 października, Ośrodek obchodził Jubileusz piętnastolecia działalności. W uroczystym spotkaniu udział wzięli kustosze bratnich Ośrodków KTG na czele z kol. Jadwiga Polańską - przewodniczącą Podkomisji KiHTG ZG PTTK oraz inni zaproszeni goście. Spotkanie Jubileuszowe zostało opisane w osobistych relacjach przez Krzysia Kuklińskiego oraz Ryśka "Modrego" Remiszewskiego , za co im serdecznie dziękuję. W dniu następnym, w "Ondraszkowej Piwnicy", odbyło się posiedzenie Podkomisji KiHTG KTG ZG PTTK. Podczas posiedzenia został odwołany z funkcji wice kustosza kol. Przemysław Belniak, który zrezygnował z powodów osobistych a na jego miejsce została powołana kol. Wanda Woźnicka.

Kustosz Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego-
Eugeniusz Gnacik "Młody"

Napisz do nas