|
To już 15 lat - Jubileusz
Doskonale pamiętam jak podczas dyżuru w Baraniogórskim Ośrodku Kultury Turystyki Górskiej PTTK "U źródeł Wisły" na Przysłopie, siedząc na ławce przed budynkiem przysłuchiwałem się parze młodych ludzi, którzy komentowali stan techniczny schroniska oraz naszego Ośrodka: "...w schronisku przydałby się kapitalny remont a w tym muzeum mogliby pomalować gont". Później weszli do środka, aby zwiedzić ekspozycję. Jakież było ich zdziwieni, kiedy zobaczyli mnie po raz drugi, teraz w roli przewodnika. Pokazałem im kilka zdjęć sprzed 15 lat, kiedy muzeum powstawało... i nie mogli uwierzyć, że rudera, którą oglądają na zdjęciach to ten sam piękny budynek, w którym się teraz znajdujemy. Zrozumieli ogrom wysiłku, jaki należało włożyć podczas prac remontowych, aby dzisiaj móc zgłębiać historię kultury turystyki górskiej, tutaj na Przysłopie. Była to również lekcja dla mnie albowiem wtedy tak naprawdę zrozumiałem, że to wszystko mogło się dokonać, ponieważ wielu wspaniałych ludzi zaangażowało się w to dzieło oraz dostrzegłem, że to zaangażowanie trwa po dzień dzisiejszy.
Uroczystości obchodów 15-lecia Ośrodka Kultury Górskiej PTTK "U źródeł Wisły" wyznaczono na dzień 3 października 2009 roku. Już od rana zaczęli zjeżdżać goście do schroniska na polanie pod Baranią Górą, które dzięki gościnności jego gospodarzy, Edyty i Bartka stało się miejscem naszego Jubileuszu.
Zanim wszystkich przywitał Kustosz Ośrodka, kol. Eugeniusz Gnacik było jasne, że tak jak przez te wszystkie lata można było liczyć na ludzi, którzy nie szczędząc swego czasu i sił budowali wizerunek Baraniogórskiego Ośrodka, również w tak uroczystym dniu jak ten nie zawiodą i trzeba będzie dostawić kilka krzeseł przy stołach, aby wszyscy mogli się pomieścić. A wśród gości nie zabrakło tych, którzy od wielu lat są z nami, jak: Jadwiga Polańska - przewodnicząca Podkomisji KiHTG KTG ZG PTTK, Danuta Reśko "Jaworzynka" - kustosz OKTG Beskidu Sądeckiego na Jaworzynie Krynickiej, przybył również Ryszard "Modry" Remiszewski - kustosz Pienińskiego OKTG w Szczawnicy, Robert "Markowy" Wosiek - kustosz Babiogórskiego OKTG na Markowych Szczawinach, przyjaciel ośrodka - Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła - Witold Szozda, Karol Lipowczan - honorowy kustosz BOKTG oraz założyciele Stacji Badawczej KTG w Wiśle - Andrzej Pańczyszyn i Wiesław Malarz. Nie zabrakło na uroczystościach założycieli BOKTG - Xeni Popowicz, Basi Czaykowskiej, Oli Ziomek i Leona Kopernika. Przybył również Prezes Oddziału PTTK w Bytomiu - Adam Płonka.
Gdy w swoim wystąpieniu Danuta Reśko "Jaworzynka" mówiła o tym, że w naszych czasach jest rzeczą niespotykaną, aby tak wiele osób działało bezinteresownie na rzecz Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej, trudno było nie dostrzec na twarzach przewodników zdziwienia a wręcz zakłopotania, ponieważ zawsze traktowaliśmy tę służbę jako nobilitację i obowiązek propagowania idei rozwoju turystyki górskiej.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że do licznego grona przewodników dołączyli: Mirosława Jankowiak, Anna Barów, Robert Barów, Dariusz Kapuściński i nieobecny z powodu choroby Arkadiusz Grabowski. Nowym wice-kustoszem została Wanda Woźnicka, która przejęła obowiązki po Przemku Beliniaku.
Kolejne wypowiedzi honorowych gości nawiązywały do początków działalności Ośrodka, które były niezwykle trudne, ale jak wszyscy zgodnie podkreślali, dawały dużo radości, satysfakcji i przekonania, że uczestniczy się w tworzeniu czegoś ważnego i doniosłego, co przetrwa wiele lat i będzie służyć kolejnym pokoleniom turystów. Skrupulatnie prowadzona księga gości zdaje się potwierdzać te założenia, ponieważ jak wynika z wpisów do księgi, frekwencja Baraniogórskiego Ośrodka rośnie z roku na rok i przekroczyła już 50 tysięcy zwiedzających. Nie byłoby to możliwe bez angażowania prawdziwych pasjonatów gór, wśród których na pierwszym miejscu należy wymienić pierwszego kustosza na Przysłopie Andrzeja Dziczkańca "Bośkoca", który piastował to stanowisko przez 13 lat aż do śmierci. Ale oprócz Jędrka należałoby wymienić wszystkich przybyłych na to spotkanie gości, bo przecież każdy z nich dołożył jakąś, mniejszą lub większą cegiełkę podczas budowania tej jakże potrzebnej instytucji.
Jubileusz stał się również okazją do wyróżnienia osób, które najaktywniej swoim zaangażowaniem i pracą przyczyniły się do rozwoju BOKTG "U źródeł Wisły". Wśród uhonorowanych znaleźli się:
- Ewa Gnat, Józef Woźnicka, Jacek Urban, Eugeniusz Gnacik, którzy otrzymali Medal KTG ZG PTTK.
- Dyplom KTG ZG PTTK otrzymali: Gabriela Gnacik, Joanna Koścień, Barbara Stopka, Wanda Woźnicka, Radosław Beliniak, Henryk Cyl, Krzysztof Kukliński, Daniel Stopka, Adrian Wyskowski.
- Dyplom Oddziału PTTK w Bytomiu - Basia Stopka, Henryk Cyl, Daniel Stopka, Adrian Wyskowski.
- Dyplom Wojewódzki PTTK - Joanna Koścień, Ewa Gnat.
- Śląska Honorowa Odznaka PTTK -Gabriela Gnacik, Wanda Woźnicka, Krzysztof Kukliński.
- Honorowa Odznaka Baraniogórskiego Ośrodka KTG - PTTK "U Źródeł Wisły" "Srebrny Głuszec" nr. 15 - Gabriela Gnacik, "Srebrny Głuszec" nr. 16 - Radosław Beliniak
- Honorowa Odznaka Baraniogórskiego Ośrodka KTG - PTTK "U Źródeł Wisły" "Złoty Głuszec" nr. 4 - Xenia Popowicz, "Złoty Głuszec" nr. 5 - Ryszard "Modry" Remiszewski
Część oficjalną zakończył pokaz multimedialny przygotowany specjalnie na tę okazję przez Karola Lipowczana, honorowego kustosza baraniogórskiego ośrodka. Przy suto zastawionych stołach zebrani goście z dużym zaciekawieniem obejrzeli ten półgodzinny materiał, który traktuje o historii eksploracji Baraniej Góry, historii budowy wieży widokowej na jej szczycie, stosunkach wodnych, ochronie przyrody oraz powstaniu i działalności Ośrodka Kultury Górskiej PTTK "U źródeł Wisły".
Kolejnym punktem obchodów 15-lecia była watra z pieczeniem kiełbasek, wyśmienita grochówka, której walory głośno komentowano przy ognisku oraz swojski smalec i kiszone ogórki.
Na wieczór organizator Jubileuszu, obecny kustosz - Eugeniusz Gnacik przygotował niespodziankę kulturalną. Przy świecach, lampce wina, kawie i pysznym cieście - w jadalni baraniogórskiego schroniska mogliśmy wysłuchać koncertu wrocławskiego duetu "Duch Dwooch", na który złożyły się utwory Jacka Kaczmarskiego, Marka Grechuty, utwory rosyjskie, standardy polskie i zagraniczne oraz własne kompozycje zespołu, przeplatane przebojami piosenki biesiadnej.
W niezwykle miłej atmosferze zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
Krzysztof Kukliński - Przewodnik Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego
Fotorelację przygotowała Gabrysia Gnacik - Przewodnik Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego
|
|