Historia : Lokalizacja : Aktualności : Galeria : Przewodnicy: Linki : Kontakt

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BARANIOGÓRSKIEGO OŚRODKA KULTURY TURYSTYKI GÓRSKIEJ "U ŹRÓDEŁ WISŁY" NA PRZYSŁOPIE POD BARANIA GÓRA W SEZONIE TURYSTYCZNYM - 2008

Działalność programowa Ośrodka w roku 2008 rozpoczęła się dosyć wcześnie, bo już dyżurem 10 lutego. Z prośbą o udostępnienie i oprowadzenie po zbiorach zwróciło się Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie organizator kursu przewodników beskidzkich. Muzeum w tym dniu niespodziewanie odwiedziło ok. 50 osób.
Natomiast 16 lutego odbyła się na Przysłopie impreza "Biegi dla wszystkich" pod patronatem Krakowskiego Salonu Turystyki Aktywnej jedna z cyklu imprez pod wspólnym tytułem "Góry zimą na rakietach śnieżnych" Ośrodek w tej imprezie wziął czynny udział i ufundował nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników.
Statutowa działalność Ośrodka jednak rozpoczęła się 3 maja, choć częściowo udostępniony był już w dniu 1 i 2 maja, ale trwały prace adaptacyjne (jak po każdym sezonie zimowym) i następowały utrudnienia i przerwy w obsłudze. Sezon wyjątkowo zakończono bardzo późno, ale to ze względu na panującą piękną jesienną pogodę w Beskidach, bo dopiero 9 listopada.
W tym okresie Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego zwiedziło ok. 3000 turystów indywidualnie i w grupach. Wśród zwiedzających odnotowaliśmy gości Austrii, Niemiec, Węgier, Słowacji, Czeskiej Republiki oraz Rosji. Przewodnicy obsługując zwiedzających odbyli 76, przeważnie dwuosobowych dyżurów.
W dniu 12 lipca na Przysłopie gościła "Telewizja Silesia" TVS nagrywając materiał do jednego z odcinków "Filmowe wertiko - pod Baranią" a po południu odbyło się posiedzenie Podkomisji KiHTG KTG ZG PTTK. Podczas posiedzenia zostało powołanych dwóch nowych wice kustoszy Baraniogórskiego Ośrodka w osobach Jacka Urbana i Przemysława Beliniak. Dotychczasowemu wice kustoszowi Karolowi Lipowczanowi, który poprosił o odwołanie go z funkcji wice kustosza został nadany tytuł Honorowego Kustosza.
25 lipca została podpisana umowa, która rozpoczęła współpracę z kwartalnikiem "3 Żywioły" wydawanego przez Extreme-travel z Katowic - kwartalnik skierowany jest do turystów przemierzających górskie szlaki oraz ludzi aktywnych, poszukujących przygód a jeden z działów "Bądź bezpieczny w górach" prowadzi nasz kolega, przewodnik naszego muzeum Krzysiek Kukliński.
Sierpień w rejonie Wisły kojarzy się tylko z Tygodniem Kultury Beskidzkiej a więc i tam nie mogło nas zabraknąć. Podczas otwarcia Jubileuszowego 45 TYGODNIA KULTURY BESKIDZKIEJ w Wiśle w dn.1 sierpnia 2008r. nadarzyła się okazja przekazania kopii artykułu, potwierdzającego pobyt prezydenta RP Ignacego Mościckiego podczas Święta Gór, które właśnie odbywało się w Wiśle w 1937 roku. Dokument odebrał osobiście burmistrz Wisły Andrzej Molin.
Z inicjatywy kustosza Gorczańskiego OKTG Tadeusza Kochańskiego oraz kustosza Baraniogórskiego OKTG Eugeniusza Gnacik została wykonana tablica pamiątkowa poświęcona pamięci zmarłemu pierwszemu kustoszowi Baraniogórskiego OKTG Andrzejowi Dziczkańcowi - Boskoc. W dniu 30 sierpnia w towarzystwie rodziny, całej Podkomisji KiHTG KTG PTTK, przewodników Muzeum Turystyki Górskiej Beskidu Śląskiego, przedstawicieli bratnich Kół Przewodnickich i GOPR oraz licznej rzeszy przyjaciół śp. Bośkoca w oprawie mszy świętej pamiątkowa tablica została zamontowana i uroczyście odsłonięta w Kaplicy Matki Boskiej Opiekunki Turystów na Okrąglicy w Beskidzie Żywieckim.
Po zakończonym sezonie z prośbą o udostępnienie w dniu 15 listopada muzeum zwrócił się Oddział PTTK w Tarnowskich Górach, który w tych okolicach organizował dla swoich członków zakończenie sezonu. Oczywiście muzeum zostało udostępnione zwiedzającym.

Kustosz Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego -
Eugeniusz Gnacik "Młody"

Napisz do nas