3 ŻYWIOŁY - katalog ludzi gór

Latem 2008 roku Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK "U ŹRÓDEŁ WISŁY" na Przysłopie rozpoczął współpracę z kwartalnikiem "3 Żywioły" wydawanego przez Extreme-travel z Katowic.
Ponieważ jestem przewodnikiem po baraniogórskim Ośrodku a jednocześnie od dłuższego czasu stale współpracuję z redakcją "3 Żywiołów", jako autor artykułów akcji "Bądź bezpieczny w górach", naturalną koleją rzeczy było nawiązanie takiej współpracy. Extreme-travel istnieje na rynku od 2005 roku. Doświadczenia zdobyte podczas wypraw w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Europie stały się motorem napędowym do stworzenia tego pisma.
Kwartalnik skierowany jest do turystów przemierzających górskie szlaki oraz ludzi aktywnych, poszukujących przygód. Ze swoją ofertą trafia do szerokiej rzeszy ludzi aktywnych oraz do tych, którzy bardzo dobrze znają cenę czasu przeznaczonego na odpoczynek: biznesmenów, menedżerów, przedstawicieli kadry kierowniczej, właścicieli i prezesów firm.
Katalog ukazuje się, co kwartał, poprzedzając każdą porę roku: wiosnę, lato, jesień, zimę. Na jego łamach istnieje blok wiedzy fachowej poświęcony akcji "Bądź bezpieczny w górach", którego celem nadrzędnym jest przekazywanie mniej doświadczonym turystom podstawowej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w górach, a bardziej doświadczonym przypominanie o tym.
Pragnąc, by górskie wędrówki na długo pozostawiały w pamięci czytelników radosne wspomnienia, w katalogu zamieszczany jest niezbędnik turystyczny dostosowany do każdej pory roku. Można w nim znaleźć informacje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i niezbędnym wyposażeniu, które należy zabrać ze sobą w góry. Każdorazowo zachęcamy do skorzystania z niego podczas pakowania plecaka. Radzimy także wydrukować go i zachować na czas wycieczki. Zamieszczamy w nim również alarmowe numery telefonów GOPR-u.
Akcja "Bądź bezpieczny w górach" nie byłaby możliwa bez pomocy kierowników i obsługi technicznej górskich schronisk i placówek turystycznych w górach. To dzięki ich zaangażowaniu turyści mogą zawsze liczyć na fachową radę, zasięgnąć informacji o aktualnym stanie szlaków, prognozie meteo, zagrożeniu lawinowym, a my możemy trafić z naszą akcją bezpośrednio do turystów przemierzających górskie szlaki. Aktualny wykaz schronisk, które włączyły się do akcji, zawsze można znaleźć na stronie www.extreme-travel.pl i w każdym wydaniu katalogu.
Akcję od strony merytorycznej konsultuje doświadczony ratownik i naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR-u Jerzy Siodłak.
W moich artykułach, w ramach akcji, staram się w sposób merytoryczny promować aktywny wypoczynek w górach, który powinien być nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny. Współpracownikiem akcji jest również ratownik TOPR-u, Piotr Jasieński.
Katalog jest również nośnikiem informacji o charytatywnej akcji prowadzonej w porozumieniu z Fundacją "Mam Marzenie", dzięki której przyczyniamy się do realizacji marzeń ciężko chorych dzieci.
Sugestie czytelników, dla których katalog stanowi cenną bazę informacji i źródło inspiracji. Zmotywowało to redakcję do wprowadzenia na łamy katalogu działu poświeconego prezentowaniu sprzętu, wyposażenia outdoorowego oraz odzieży i obuwia sportowego. Dotychczas prezentowane były już zestawienia: lamp czołowych, namiotów, plecaków, śpiworów, butów górskich, a w planach są już następne propozycje.
Najmłodszym działem katalogu jest kalendarz imprez, stanowiący naszą podpowiedź jak ciekawie zaplanować swój czas. News-kalendarz to chronologiczna baza różnego rodzaju imprez związanych z górami ( festiwali górskich, przeglądów filmowych, pokazów slajdów w schroniskach, biegów, rajdów, koncertów gitarowych, konkursów fotograficznych, itp.).

Z górskim pozdrowieniem
Krzysztof Kukliński