Historia : Lokalizacja : Aktualności : Galeria : Przewodnicy: Linki : Kontakt

Sezon 2011 pełen sukcesów zakończony!

"Zima minęła, zaspy stopniały i należą już do przeszłości" - to pierwsze słowa pierwszego artykułu z tego sezonu, a tu już sezon 2011 za nami. Jak zwykle był bardzo bogaty i nie sposób wszystkiego opisać, co się działo. Sezon trwał od 1 maja do 23 października i jak co roku ekspozycja muzealna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W tym okresie muzeum odwiedziło ok. 2400 turystów z całej polski i z zagranicy. Przewodnicy upoważnieni do obsługi muzeum odbyli w sezonie 91 dyżurów:
Jacek Urban - 16
Eugeniusz Gnacik - 12
Gabriela Gnacik - 9
Joanna Koścień - 6
Stopka Barbara - 6
Krzysztof Mikucki - 6
Adrian Wyskowski - 6
Ania Barów - 4
Robert Barów - 4
Józef Woźnicka - 3
Przemek Belniak - 3
Wanda Woźnicka - 2
Iwona Nieć - 2
Zbyszek Jantoń - 2
Ireneusz Wyskowski - 2
Mirosław Musiał - 2

Do najważniejszych wydarzeń w tym sezonie należy zaliczyć wizytę byłego posła Stanisława Zadora, który przedstawił propozycję współpracy z bazą turystyczną w Zwardoniu "Chatka pod Skalanką". W dniu 18 czerwca na Polanie Przysłop odbył się plener malarski , a głównym obiektem, który został uwieczniony przez studentów I-go roku Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, był nasz Ośrodek. Niecodziennym wydarzeniem było uczestniczenie w kursie znakarzy szlaków górskich przewodników muzeum w Beskidzie Myślenickim na Kudłaczach. Udział w tym szkoleniu wzięli Eugeniusz i Gabriela Gnacik oraz Zbyszek Jantoń, który w tym roku razem z kol. Iwoną Nieć dołączyli do kadry przewodników muzeum. Jednak najważniejszymi wydarzeniami w tym sezonie były spotkania na Przysłopie. W dniu 24 września o godz. 12.00 odbyła się msza św. w pierwszą rocznice śmierci naszego kolegi , przewodnika muzeum Arka Grabowskiego oraz obchody 20 lecia oddania wieży widokowej rzeszom turystów na Baraniej Górze.
Jednak największym sukcesem w ubiegłym sezonie było zamieszczenie naszej wizytówki w wydanym przewodniku , który powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydawnictwa BOSZ, przy współpracy Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. "1000 muzeów Polsce".
Na zakończenie sezonu została jeszcze udostępniona nowa ekspozycja w której skład weszły zabytkowe aparaty fotograficzne, bez których wędrówki nie było by wspomnień z szlaku.

Z turystycznym pozdrowieniem -
Kustosz Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego - Eugeniusz Gnacik

Napisz do nas