Historia : Lokalizacja : Aktualności : Galeria : Przewodnicy: Linki : Kontakt

Jesteśmy w przewodniku 1000 muzeów w Polsce!!!

Nie da się ukryć, że to wielki zaszczyt być w takim doborowym gronie jak warszawskie muzea - Zamek Królewski, Muzeum Pałac w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Fryderyka Chopina, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Narodowe, czy np. krakowski Zamek Królewski na Wawelu, muzeów poznańskich, wrocławskich, czy zakopiańskich. Można by tu wymienić cały spis muzeów, ale właśnie po to powstał przewodnik "1000 muzeów w Polsce", aby zaprezentować wszystkie te placówki. Przewodnik powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydawnictwa BOSZ, przy współpracy Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. Głównym celem powstania przewodnika, było zaprezentowanie 1000 muzeów w okresie, gdy Polska przejęła prezydencję w Unii Europejskiej.

" Publikacja 1000 muzeów w Polsce ukazuje się drukiem, gdy Polska przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. To dobry moment, aby nie tylko pokazać innym, ale także samemu zdać sobie sprawę, jak bogate i różnorodne jest dziedzictwo muzealne w naszym kraju - i temu świetnie służy niniejsza książka. Muzea wielkie i znane występują tu obok małych i niedawno powstałych."

Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Muzea są jedynym rodzajem instytucji, które obejmują wszystko, co tworzy człowiek i co powstaje w jego otoczeniu- od meteorytów po wirtualne fantazje sztuki. Muzea są współcześnie najlepszym probierzem kultury danego kraj, obszaru, miejsca. Forma zawartość i koncepcja muzeów ujawniają kulturę i stan cywilizacji. Zatem jakie państwo, takie muzea"

Dorota Folga - Januszewska
Redaktor naukowy przewodnika - wydawnictwo Bosz

Opis Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego znajduje się na stronie 973 przewodnika i zawiera podstawowe informacje o powstaniu i działalności muzeum przekazane przez obecnego kustosza Eugeniusz Gancika okraszone dwiema fotografiami jego autorstwa.
Tekst: G.G.

Napisz do nas