Historia : Lokalizacja : Aktualności : Galeria : Przewodnicy: Linki : Kontakt

Jubileusz Ośrodka KTG "U Źródeł Wisły"

Dwadzieścia lat temu otwarty został Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej "U źródeł Wisły" na Przysłopie pod Baranią Górą. Żerdkę wówczas do spółki przepiłowali: Marek Tromski - wojewoda bielski, Nadleśniczy Witold Szozda i Edward Moskała - dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Trombita Józka Brody wieściła o tym po wszystkich szczytach, groniach, polanach Beskidu Śląskiego tak skutecznie, że o Ośrodku wiedzą prawie wszyscy. Kustoszem został Andrzej Dziczkaniec-Bośkoc, stwarzając na powierzchni 40 m2 ekspozycję podziwianą przez zwiedzających i nadając ośrodkowi swoistego klimatu i nietuzinkowego kolorytu.
Na uroczystości 20.lecia Ośrodka - w sobotę 27 września 2014 r. - przybyli goście: Gerard Suchanek - Członek Honorowy PTTK, Jerzy Kapłon - skarbnik Zarządu Głównego PTTK i dyrektor Centralnego Ośrodka Turystki Górskiej w Krakowie, Jacek Czober - członek Zarządu Głównego PTTK i prezes Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej, Janusz Konieczniak - sekretarz Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK i Jacek Nowicki członek tejże komisji, Witold Szozda - Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła wraz z Robertem Guzikiem - inżynierem nadzoru i Lidią Cieślar - leśniczym Leśnictwa Przysłup, Małgorzata Janota - prezeska Oddziału PTTK im. Stefana Lachowicza w Bytomiu oraz kustosze z bratnich ośrodków KTG na Markowych Szczawinach i w Pieninach.
Kustosz Eugeniusz Gnacik przedstawił działalność Ośrodka Baraniogórskiego, a było o czym mówić, bo na przestrzeni dwudziestu lat wiele się działo, podkreślał wręcz idealną współpracę z Nadleśnictwem Wisła. Nie zapomniano o nagrodzeniu najbardziej zasłużonych w działalności Ośrodka. Medale "Za opiekę nad zabytkami" przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali: Eugeniusz Gnacik - złoty i Karol Lipowczan - srebrny; medale "Za zasługi dla turystyki" Witold Szozda i Leon Kopernik; Medal PTTK "Za Pomoc i Współpracę" - Witold Szozda; Dyplom Honorowy PTTK "Za pomoc i współpracę" - Nadleśnictwo Wisła; Srebrną Honorową Odznakę PTTK - Małgorzata Janota; Brązowe Honorowe Odznaki - Wanda Woźnicka, Gabriela Gnacik, Jacek Urban, Józef Woźnicka, Przemysław Beliniak; Dyplom Zarządu Głównego PTTK - Robert Barów. Nie zabrakło rzadkiego i niezwykle oryginalnego wyróżnienia nadawanego przez kustosza - Złotego i Srebrnego Głuszca; złotego otrzymał Józef Woźnicka, a srebrne - Krzysztof Mikucki, Wiesław Malarz i Henryk Cyl.
Jubileuszowe adresy na ręce kustosza spłynęły m.in. z Zarządu Głównego PTTK i Komisji Turystki Górskiej. Wśród innych wyróżnień i nagród zainteresowanie wzbudził szamański zaklinacz deszczów otrzymany od Ośrodka KTG w Pieninach, który zadziałał błyskawicznie, deszczowy dzień przeobraził się w słoneczny i prawdziwie letni.
Ryszard M. Remiszewski

Napisz do nas