Historia : Lokalizacja : Aktualności : Galeria : Przewodnicy: Linki : Kontakt

W WIŚLE POWSTAŁ NOWY SZLAK -
SZLAK HABSBURGÓW

14 sierpnia przed zameczkiem Habsburgów przy ul. Lipowej uroczyście otwarto nową atrakcję turystyczną Wisły- szlak Habsburgów. Otwarcie szlaku połączono z wycieczką na Baranią Górę, organizowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Wisły "IMKO Wisełka" w dwusetną rocznicę pierwszego udokumentowanego zdobycia tego szczytu. Otwarcia dokonali członkowie wiślańskiego Oddziału PTTK - prezes Helena Skorupa oraz Józef Ładoś. To głównie dzięki ich staraniom doszło do powstania trasy. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miasta oraz wiślańskichstowarzyszeń.
Turystyczny szlak kulturowy poświęcony został miejscom, w których na terenie miasta przejawiała się do zakończenia pierwszej wojny światowej obecność arcyksiążąt habsburskich. Znajdujące się w tych miejscach zabytki architektury są ostatnimi pamiątkami, przypominającymi o historii Wisły z czasów Komory Cieszyńskiej.Poszczególne punkty wyznaczone na terenie miasta poprzez tablice z opisami oraz fotografiami z początku XX wieku prowadzą turystę przez miejsca związane z działalnością na tej ziemi dwóch ostatnich jej włodarzy z dynastii Habsburskiej - arcyksiążąt Albrechta oraz Fryderyka.
Trasa liczy ok. 20 km i prowadzi od Zameczku Myśliwskiego Habsburgów przy ul. Lipowej, przez Oazę, Czarne (wylęgarnia pstrąga, gospoda Rackelhahn, budynek dawnej leśniczówki - dziś Nadleśnictwa Wisła), Zadni Groń (nieistniejący Zameczek Myśliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga, kaplica oraz oficyny), przez Szarculę w kierunku Przysłopia (Leśniczówka z 1863r. - obecnie izba leśna) i dalej aż na szczyt Baraniej Góry. Projekt jest realizowany przez PTTK Oddział Wisła przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Urzędu Miasta Wisła.
Szlak Habsburgów nie powstałby bez pracy i zaangażowania członków PTTK Oddział Wisła, w szczególności - prezes Heleny Skorupy oraz Józefa Ładosia. Opracowanie merytoryczne całości powierzono Dominikowi Konarzewskiemu. Poprzez zaprojektowanie i wytyczenie Szlaku Habsburgów Wisła otrzyma kolejną ciekawą propozycję turystyczną, dającą możliwość alternatywnego sposobu spędzenia w mieście wolnego czasu.
Projekt łącząc walory krajobrazowe, edukacyjne oraz rekreacyjne jest adresowany do mieszkańców, jak i odwiedzających Wisłę turystów.

Źródło: Nasze Beskidy /Gazeta.pl
Foto: Eugeniusz Gnacik "Młody"

Napisz do nas