"ŚLĄZACZKA" pierwsza w Wiśle skocznia narciarska

Budowie skoczni na Przysłopie pod Baranią Górą w latach 1927 - 1928 patronował Górnośląski P.T.T. i Śląski Klub Narciarski. Duże zasługi wniósł także Karol Krokier - gospodarz schroniska, obok którego "Ślązaczka" stanęła.
W otwarciu obiektu, 20 stycznia 1929 roku, uczestniczyli przedstawiciele najwyższych narciarskich, rządowych i samorządowych. Przemawiali miedzy innymi: wojewoda śląski dr Michał Grażyński, prezes Górnośląskiego Oddziału P.T.T. mec. E. Kaźmierczak i prezydent miasta Katowice dr Adam Kocur. Skocznię poświęcili: ks. prob. Emanuel Grim z Istebnej i ks. pastor Paweł Nikodem z Ustronia. Uroczystość transmitowała rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach.
W przeddzień, 19 stycznia, rozegrano mistrzostwa narciarskie Śląska, obejmująca biegi juniorów, pań i panów oraz skoki, w których Bronisław Czech, osiągnąwszy odległość… ok. 27.5 metra.
Klub Narciarski, którego członkowie opiekowali się skocznia na Przysłopie. Po drugiej wojnie światowej obiekt szybko niszczał i w 1977 roku został rozebrany.
"Należy podnieść - doniósł katowicki "Sport" (2 luty 1930, nr 1) - że miejscowa młodzież z trwogą patrząca na budowę kolosalnego rusztowania, dziś skacze ochoczo i masowo"

Opracowanie na podstawie materiałów własnych - Karol Lipowczan.
Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK "U źródeł Wisły"