|
Ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza na Baranią Górę ma tablicę nr 12.
Może się to wydawać dziwne i może ktoś wędrujący tą ścieżką nawet tego nie zauważył, ale to fakt - tablicy nr 12 nie było. Szczerze mówiąc, czemu tak było, to tylko mógłby odpowiedzieć człowiek, który tę ścieżkę budował, czyli nieżyjący już pierwszy kustosz Ośrodka KTG na Przysłopie Andrzej Dziczkaniec - Bośkoc. To właśnie ten obiekt na trasie ścieżki dydaktyczno - przyrodniczej nosi numer 12. Jak twierdzą przyjaciele Bośkoca, dla niego ta tablica nie była ważna, bo to samo Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego mieszczące się w Ośrodku było symboliką tego miejsca. No, ale życie turystyczne na szlaku za długo takich przypadków nie toleruje i turyści szczególnie zdobywający przyrodnicze odznaki turystyki kwalifikowanej zaczęli się interesować
i dociekać, czemu tak jest? Aby temu zapobiec, obecny kustosz BOKTG Eugeniusz Gnacik opracował projekt wykorzystując do tego własne fotografie z wnętrz muzealnych i przedstawił go do rozpatrzenia Nadleśnictwu Wisła. Ni stąd ni zowąd, o świcie w dniu 25 października 2008 przed budynkiem Ośrodka stoi tablica nr 12 zasłaniająca 1/3 budynku.
Gwoli przypomnienia, ścieżka została oddana do użytku w 1996 roku i był to pierwszy odcinek biegnący doliną Czarnej Wisełki na szczyt Baraniej Góry. Ciężar robót wzięło na siebie Nadleśnictwo Wisła, wspomagane przez grupę osób z BOKTG. Ścieżka ma na celu zapoznać turystów, przede wszystkim młodzież, że wspaniałą górską przyrodą, urzekającymi krajobrazami, z trasą, którą od dziesięcioleci tysiące Polaków wędrowało do źródeł Wisły. W 1999 roku powstała druga część ścieżki, która biegnie doliną białej Wisełki, ukazując na trasie piękne wodospady tego potoku, zwanymi obecnie "Kaskadami Rodła".
W 1996 roku Nadleśnictwo Wisła wydało folder pt. "Na Baranią Górę - doliną Czarnej Wisełki" a w 1999 folder "Na Baranią Górę - doliną Białej Wisełki, które opisują 25 poszczególnych przystanków. W 2007 roku Nadleśnictwo Wisła wydało folder w nowej szacie graficznej, który połączył obie ścieżki dydaktyczne w całość oraz wzbogacony został o panoramę z wieży 360st. autorstwa Edwarda Moskały, co przy wędrowaniu ścieżką dydaktyczną daje pełną świadomość, co się ogląda.
Przed wędrówką na szczyt Baraniej Góry, folder można nabyć w kiosku przy parkingu w Czarnym lub w Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego na Przysłopie.
O ścieżce dydaktyczno - przyrodniczej przeczytać można także pod tymi linkami:
Nadleśnictwo Wisła - działania edukacyjne w Nadleśnictwie Wisła
http://www.katowice.lasy.gov.pl/web/wisla/edukacja
Wikipedia - Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza na Baranią Górę
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Acie%C5%BCka_dydaktyczno-przyrodnicza_na_Barani%C4%85_G%C3%B3r%C4%99
Zapraszamy!
Tekst: EGM
Materiały: archiwum BOKTG "U Źródeł Wisły"
Folder opisujący pierwszy odcinek ścieżki doliną Czarnej Wisełki.
Folder opisujący drugi odcinek ścieżki doliną Białej Wisełki.
"W 2007 roku Nadleśnictwo Wisła wydało folder w nowej szacie graficznej, który połączył obie ścieżki dydaktyczne w całość oraz wzbogacony został o panoramę z wieży 360st. autorstwa Edwarda Moskały, co przy wędrowaniu ścieżką dydaktyczną daje pełną świadomość, co się ogląda"
Rok 1993 - Edward Moskała szkicuje panoramę z Baraniej Góry.
|
|