Historia : Lokalizacja : Aktualności : Galeria : Przewodnicy: Linki : Kontakt

42 Jesienny Rajd Studencki w Beskidach

42 Jesienny Rajd Studencki w Beskidach - to nazwa może zbyt szumna jak na imprezę odbytą w dniach 14-15 października 2006 r. z noclegiem w szkolnym schronisku wycieczkowym "Zaolzianka" w Istebnej - Zaolziu, w której wzięło udział 24 osoby - ale jeden z uczestników (Karol Kwieciński) przyjechał aż z Düsseldorfu.
Akademicki Klub Turystyczny "Gronie" w Katowicach, który w lutym tego roku obchodził swoje 45-lecie, w dawnych latach organizował imprezy studenckie, w których brało udział niekiedy ponad 1500 osób (np. XII Ogólnopolski Rajd Studencki w Beskidach w 1968 r.). Teraz Klub kontynuuje dawne imprezy we własnym gronie około 100 członków i sympatyków - na spotkaniach bywa do 50 uczestników - wiosną tego roku zorganizowaliśmy 50 już Ogólnopolski Rajd Studencki.
Wielu z członków Klubu łączyły i łączą serdeczne więzy z Muzeum Kultury Turystyki Górskiej na Przysłopiu pod Baranią Górą i osobiście z Andrzejem Dziczkańcem. Trzeba tu wymienić głównie jednego z założycieli i długoletniego prezesa AKT "Gronie" Janusza Kalinowskiego ale także obecnego wiceprezesa Zarządu Głównego PTTK Edwarda Kudelskiego, Jacka Siweckiego, Leona Kopernika, Piotra Milewskiego oraz Majkę i Piotra Bednorzów, a przede wszystkim naszego Członka Honorowego - Ks. Prałata dr Jerzego Pawlika. Do katowickiego Koła Przewodników, które utworzyło i opiekuje się Ośrodkiem na Przysłopiu należało kilku byłych członków AKT "Gronie" i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Katowicach (opróćz wyżej wymienionego L. Kopernika także Hanka Kobernicka i Heniek Matuszek). Wiosną 2005 r. na spotkaniu klubowym AKT "Gronie" gościł w Katowicach Andrzej Dziczkaniec - Bośkoc.

Na spotkaniu tym A. Dziczkaniec zaprosił nas do Ośrodka - Muzeum Kultury Turystyki Górskiej na Przysłopiu pod Baranią Górą. W sobotę 14 września w kilku samochodach ponad 20 osób przyjechało do szkolnego schroniska wycieczkowego w Istebnej - Zaolziu i wkrótce wyruszyliśmy przez Pietraszonkę w kierunku Przysłopia.

Na Przysłopiu spotkaliśmy się z Andrzejem Dziczkańcem, z którym zwiedziliśmy część muzealną Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej.

Następnie odwiedziliśmy "Ondraszkową piwnicę". Oprócz malowideł na ścianach piwnicy 26 uczestników rajdu zachwycało się wizerunkami Matki Boskiej Baraniogórskiej namalowanymi przez A. Dziczkańca, które wraz z innymi wydawnictwami Ośrodka przekazał uczestnikom Rajdu.

Na pożegnanie sfotografowaliśmy się z gospodarzem pod kapliczką poświęconą Matce Boskiej Baraniogórskiej.

Po "prześpiewanym" wieczorze w Zaolziance w niedzielę 15 października Janusz Kalinowski i kierowniczka 42 Rajdu Joanna Wodarczyk - Staciwa rozdali "Dyplomy uczestnictwa" po czym odwiedziliśmy jeszcze Zameczek prezydencki na Zadnim Groniu, gdzie dokumentnie przeszukani przez "borowców" uczestniczyliśmy we Mszy św. w drewnianym kościółku obok zameczku, stanowiącym obecnie kaplicę zamkową pw. Św. Jadwigi Śląskiej, której figurkę ufundowali pp. Kwaśniewscy przed końcem swojej kadencji.

Po mszy św. część uczestników Rajdu skorzystała z nadzwyczajnej okazji (odpust Św. Jadwigi) na zwiedzenie (po zapisaniu się na miejscu) pięknie odnowionego Zameczku w niedzielę (zazwyczaj jest dostępny tylko od środy do soboty w godz.11-16 po uprzednim zapisaniu się w Oddziale PTTK w Wiśle).

Tekst i foto: Grzegorz Górka - członek AKT "Gronie" w Katowicach

Napisz do nas